Prenumeruokite naujienas
apie manenaujienosmano kūrybaparduodami darbaikontaktai

Personalinė paroda TRANSFORMACIJA. VIRSMAI

2017-12-03

RECENZIJA Menininkės Aretos Didžionienės paveikslų ciklui „TRANSFORMACIJA, VIRSMAI“

Kūrėja Areta Didžionienė apie savo paveikslų ciklą „Transformacija“ pasakoja filosofiškai.

Autorės darbuose atsispindi pokyčių suvokimas ir pripažinimas, jų analizavimas laiko aspektu. Ji nostalgišku potėpių dvelksmu kužda apie besikeičiantį miestą – Vilnių. Pasitelkusi vaizduotę, menininkė judina vaizdą minčių erdvėje ir tai galima užčiuopti drobėje.

Nenorėdama kurti realistinių paveikslų, dailininkė transformuoja vaizdus, jiems suteikia savo asmeninės energijos ir pozityvo.

Mąstydama apie praeitį autorė vaizduojamosios dailės pagalba sprendžia aktualias nūdienos bėdas, apžvelgia ekologinių problemų aktualumą, ekonomikos augimą, aplinkos tausojimo reikšmę.

Gyvenimą įvardindama upe, kuri niekada nestovi vietoje, dailininkė renkasi ryškius simbolius. Vienas tokių, – medis. Jis kalba apie tvirtumą, saugumą ir, tapęs savotiška ašimi, mistifikuoja miesto augimą, pokyčius ir architektūrinių šedevrų žavesį.

Žiūrovui pristatydama Vilniaus senamiesčio metamorfozes, menininkė atskleidžia erdvinius architektūros komponentus, kurie kinta laiko migloje tirpdydami savo aiškius kontūrus. Papildomų virpesių suteikia tikslingai ir atsitiktinai nutekėjusių dažų akcentai, kurie savitai išreiškia erdvę, laisvę, orą bei tampa paslaptingomis laiko gijomis, kurios persipina su pastatų vaizdais. Atsiranda nenumaldomas poreikis užčiuopti fizinį paveikslo pajautimą. Liesti...

Savo kūryba autorė seka pasaką apie senąjį Vilnių, kurio irstantys, tačiau nenykstantys pastatai turi viltį išlikti pasikeisdami ir sukurdami naujas negirdėtas istorijas.  

Dalyje darbų atsiranda susapnuoti veidai, giminingos sielos, kurios susilieja su architektūros fragmentais, dangaus erdve, peizažu. Autorei tai tampa mistišku mikro ir makro pasaulio susiliejimu. Kiekvienas paveikslas po savitu paslapties šydu įtvirtina harmonijos bei estetikos poreikį, o potėpių dinamika atskleidžia gyvybines galias.

Tenka pripažinti, kad menininkės paveiksluose pasakojama gausiai, įdomiai ir aktualiomis temomis. Tapybos kalba intriguoja ir įtraukia žiūrovą, o emocinis paveikslų ciklo vientisumas leidžia pajusti harmoniją.

Svarbiausia tai, kad Aretos Didžiolienės kūryboje viskas eina iš širdies ir ta širdies šiluma ji pasirengusi pasidalinti su žiūrovu.

 

Recenziją parengė dailininkė technologė, paveldosaugininkė, meno istorikė, Šiaulių dailės mokytojų metodinės grupės pirmininkė, LBKS Šiaulių skyriaus tarybos narė

Aneta Koryznė

« Atgal
Floridė autoNeilARTPrivatumo politika